AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Powrót

LASEK POKOJU

LASEK POKOJU

W poniedziałek 13 maja w Górzycy odbyła się impreza międzynarodowa upamiętniająca posadzenie „Lasku Pokoju”.

W spotkaniu uczestniczyła młodzież z Niemiec, Białorusi oraz z Polski. Pierwsza – kameralna część spotkania odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury w Górzycy. Podczas panelu dyskusyjnego została przybliżona historia powstania „Lasku pokoju”, którą zreferowali Pani Alicja Kierska – współzałożycielka Towarzystwa Pokoju,  Artur Opaliński  leśniczy Leśnictwa Czarnów, w zasięgu terytorialnym którego zlokalizowany jest lasek oraz Maciej Barszcz – podleśniczy leśnictwa Słońsk, który od początku był zaangażowany w akcję powstania lasku. Po części kameralnej młodzież udała się pieszo na wzgórze, na  którym rośnie wspomniany lasek. Na miejscu Pani Ewa Drewniak z Muzeum Łąki w Owczarach wygłosiła prelekcję na temat muraw kserotermicznych połączoną ze spacerem.

Zwieńczeniem spotkania było  posadzenie miłorzębu , którego liść jest symbolem Towarzystwa Pokoju

Rys historyczny:

 „Lasek Pokoju” w Górzycy po raz pierwszy zasadzony został w 1992 roku z inicjatywy dwóch stowarzyszeń – miejscowego „Towarzystwa Pokoju” z Górzycy  oraz niemieckiego „Zamek Trebnitz Centrum Edukacji i Spotkań”. Przed bramą wejściową znajduje się jeden z głazów Kamiennego Szlaku Gminy Górzyca z napisem „Przyroda jednoczy narody”.  Następnie w roku 2004 roku przy współudziale Nadlesnictwa Ośno Lubuskie, Zespołu Szkół Leśnych w Starościnie oraz wielu innych instytucji i organizacji zarówno z Polski jak i Niemiec  ponownie dokonano nasadzeń drzew i krzewów,  a cały obszar ogrodzono. Podobne obiekty założono na wzgórzach w okolicach Seelow po zachodniej stronie Odry, w Brześciu na Białorusi, a także na przedpolach Moskwy. Ideą „lasków” było jednoczenie narodów poprzez współpracę przy ich zakładaniu oraz  organizowanie wspólnych imprez integracyjnych.

Dzisiejszy „Lasek pokoju” jest obiektem otwartym,  na terenie którego znajduje się wiata oraz miejsce na ognisko, a z punktu widokowego rozciąga się malowniczy krajobraz doliny rzeki  Odry.

 

Tekst: Maciej Barszcz