AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Powrót

Nadleśnictwo Ośno Lubuskie zaprasza na „Szlak dzięcioła”

Nadleśnictwo Ośno Lubuskie zaprasza na „Szlak dzięcioła”

Ścieżka przyrodniczo- edukacyjna „Szlak dzięcioła” biegnie drogą leśną wzdłuż rzeki Postomii, przez dwa rezerwaty: „ Lemierzyce” i „ Dolina Postomii”.  Rozpoczyna się ona w miejscowości Słońsk a kończy w miejscowości Lemierzyce przy leśniczówce. Szlak ten jest  bardzo urozmaicony – znajdują się na nim między innymi liczne nory bobrów oraz powalone drzewa, które czasami stanowić mogą naturalne przeszkody. Ścieżka wyposażona jest w tablice edukacyjne, wiatę oraz punkt widokowy, które zostały wybudowane w 2019 r. w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, według projektu pod nazwą: "Zrównoważona turystyka na obszarach Natura 2000 w nadleśnictwach: Dębno, Międzyzdroje, Myślibórz, Ośno Lubuskie i Trzebież".

 

W połowie trasy znajduje się wieża obserwacyjna z której roztacza się malowniczy widok i która umożliwia obserwację ptaków. Obiekt jest ogólnodostępny o konstrukcji drewnianej – pierwszy taras widokowy znajduje się na wysokości 3,00 m, a drugi na wysokości 6,00 m, z których możemy podziwiać piękną panoramę nadwarciańskich łąk i rozlewisk. Przy obiekcie znajduje się również zadaszona wiata, miejsce na postój rowerów oraz podest dla kajaków ( spływających rzeką Postomia ). Istnieje łatwy dostęp do tego miejsca od strony drogi krajowej nr 22, przy której jest usytuowany parking (miejsce postoju pojazdów).

Ścieżka przeznaczona jest zarówno dla młodszych jak i starszych miłośników przyrody, rozwijając ich wiedzę o ochronie siedlisk przyrodniczych oraz rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Jest to szlak pieszy o długości około 5 km, czas przejścia 2,5-3 godziny.

Na „Szlaku dzięcioła” znajduje się wiele miejsc odpoczynku z ławo-stołami, a w miejscowości Lemierzyce ( przy leśniczówce ) wybudowana została duża wiata z ławami i stołami oraz miejsce na rozpalenie ogniska. Dodatkowo obiekt wyposażony jest w plac zabaw dla dzieci oraz parking niestrzeżony.

Istnieje możliwość organizacji zajęć edukacyjnych na „ Szlaku dzięcioła” lub przy wiacie edukacyjnej.

Leśniczy – gospodarz obiektu – 663-897-401 lub podleśniczy – 663-897-411
Pracownik służby leśnej ds. turystyki i edukacji – 663-897-427

Tekst: Paulina Możejko

Zdjęcia: Izabela Weremko