Webcontent-Anzeige
HODOWLA LASU
W składzie gatunkowym lasów Nadleśnictwa dominuje sosna zwyczajna, która zajmuje 89,1% powierzchni. Sosna tworzy lite jednopiętrowe drzewostany lub z domieszką: na słabszych siedliskach z brzozą, a na żyźniejszych z dębem.
Drugim po sośnie gatunkiem jest dąb, zajmuje on 4,85% powierzchni, tworząc ważne z przyrodniczego punktu widzenia i stosunkowo dobrze wykształcone dąbrowy i grądy. Brzoza zajmuje w Nadleśnictwie trzecią pozycję z udziałem 2,6 % tworzy najczęściej drzewostany w zmieszaniu z sosną, olchą, jesionem. Czwartym spośród gatunków liczących się w składzie drzewostanów Nadleśnictwa jest olcha. Tworzy lite drzewostany z sadzenia, rzadziej odroślowe lub z samosiewu. Pozostałe gatunki liściaste i iglaste stanowią element domieszkowy w różnych drzewostanach, zajmując nikły procent powierzchni. Buk występuje w II piętrze i podszycie, nielicznie występuje jesion, głównie na siedliskach w pobliżu cieków wodnych i jezior, tworząc interesujące z przyrodniczego punktu widzenia lasy łęgowe.
Udział powierzchniowy poszczególnych typów siedliskowych lasu w Nadleśnictwie Ośno Lubuskie przedstawia się następująco: siedliska borowe zajmują 58,42 % powierzchni, natomiast lasowe i olsy 41,58 %.
Od 1995 roku na terenie Nadleśnictwa realizowany jest program zalesiania gruntów porolnych , przejętych od AWRSP. Do chwili obecnej zalesione zostało 1268 ha. Materiał sadzeniowy produkowany jest w szkółce leśnej, a szeroki asortyment produkcyjny szkółki w pełni zabezpiecza potrzeby nadleśnictwa.
W Nadleśnictwie Ośno Lubuskie uznano 298,75 ha gospodarczych drzewostanów nasiennych, w tym dla brzozy brodawkowatej (12,51 ha), modrzewia europejskiego (1,97 ha), świerka pospolitego (1,57 ha) , sosny zwyczajnej (192,23 ha), Dęba szypułkowego (39,14 ha), dęba bezszypułkowego (51,33 ha).
Baza nasienna (z wyjątkiem buka) jaką dysponuje Nadleśnictwo w pełni zaspokaja zapotrzebowanie na materiał sadzeniowy, a oprócz tego od 1998 roku z powodzeniem jest wykorzystywana do podsiewów na zakładanych uprawach leśnych.
Nadleśnictwo posiada swoją szkółkę leśną po łącznej powierzchni produkcyjnej 624 ary. Szkółka w pełni zaopatruje nadleśnictwo w sadzonki, a dodatkowo produkuje materiał sadzeniowy dla innych jednostek oraz dla odbiorców prywatnych.
Wszystkie zabiegi hodowlane realizowane na terenie Nadleśnictwa mają jeden wspólny cel. Stworzyć ekosystemy leśne o urozmaiconym składzie gatunkowych, odporne na działanie czynników biotycznych i abiotycznych, dostosowanych w swoim składzie gatunkowym do warunków siedliskowych z wykorzystaniem istniejącego zróżnicowania mikrosiedlisk i będących jednocześnie ostoją dla wielu gatunków flory i fauny, zarówno tej rzadkiej jak i pospolitej.
Asset Publisher
Asset Publisher
NADLEŚNICTWO OŚNO
NADLEŚNICTWO OŚNO
Nadleśnictwo Ośno Lubuskie znajduje się na Pojezierzu Łagowskim i na terenie Kotliny Gorzowskiej, a niewielki fragment na Lubuskim Przełomie Odry. Jest to teren zróżnicowany, z licznymi jeziorami zazwyczaj o wydłużonym kształcie, ciągnącymi się nawet na przestrzeni kilku kilometrów (najdłuższe z nich ciągnie się przez 5 km – jest to jezioro Grzybno).
Przy jeziorach przeważają tereny pagórkowate ze skłonami o dużych spadkach w kierunku zbiorników wodnych.
W związku z przewagą ubogich gleb, łatwo przepuszczających wodę, małą ilość opadów atmosferycznych, a zapewne także w wyniku wprowadzenia sosny przez człowieka w okolicach Ośna występują głównie bory sosnowe.
Lasy liściaste w tym grądy, olsy, łęgi jesionowe występują w okolicach jezior i to właśnie tam nadają krajobrazowi niepowtarzalny charakter. Do ciekawych i równie pięknych należą lasy, gdzie jako jeden z gatunków głównych występuje klon jawor, wiąz , czy te w których dominuję klon pospolity.
Udział poszczególnych typów siedliskowych w lasach:
· Siedliska borowe – 58,4 %
· Siedliska lasowe – 39,3 %
· Siedliska olsowe i łęgowe – 2,3 %
Zachowane na naszym rejonie stare drzewostany dębowe ( z dębem bezszypułkowym) świadczą, o tym że występują tu odpowiednie warunki dla tegoż gatunku. Potwierdza to fakt że w ostatnich latach udział dębu w składzie gatunkowym naszych drzewostanach zwiększa się; obecnie dąb zajmuje drugie – po sośnie – miejsce w lasach Nadleśnictwa.
Procentowy udział w ogólnych zapasie Nadleśnictwa:
· Sosna – 91,5%
· Dąb – 3,5%
· Drzewostany z brzozą – 1,5%
· Drzewostany z olchą – 1,9%
· Drzewostany akacjowe – 0,8%.
Pozostałe gatunki tworzą drzewostany wielogatunkowe i występują na niewielkich powierzchniach, przez co ich znaczenie gospodarcze jest niewielkie.
Ogólna powierzchnia Naszego Nadleśnictwa wynosi 18 755,88 ha, w tym leśna 18 362,10 ha, a lesistość wynosi ponad 39%.