Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

OBIEKTY EDUKACYJNE

  1. Nadleśnictwo posiada na terenie szkółki leśnej ścieżkę oraz salę edukacyjną. Ścieżka  dostępna jest bez ograniczenia dla wszystkich chętnych, którzy chcą bliżej poznać budowę i funkcjonowanie ekosystemów leśnych. Sala edukacyjna znajduję się w budynku na szkółce leśnej. Wyposażona została w spreparowane zwierzęta, ptaki i owady, tablice poglądowe i inne pomoce oraz sprzęt multimedialny służące do edukacji leśnej. Przeprowadzane są tam prelekcje, pogadanki, konkursy i prezentacje multimedialne.

 

  1. Druga ścieżka edukacyjna, zwana Leśną Klasą , usytuowana jest nad jeziorem Żabiniec. Oprócz ścieżki edukacyjnej znajduje się tam miejsce do uprawiania czynnego wypoczynku. Jest tam boisko do siatkówki plażowej, stół do ping ponga, miejsce do palenia ognia oraz wigwam.

 

  1. Ścieżka przyrodniczo- edukacyjna „Szlak dzięcioła” biegnie drogą leśną wzdłuż rzeki Postomii, przez dwa rezerwaty: „ Lemierzyce” i „ Dolina Postomii”. Rozpoczyna się ona w miejscowości Słońsk a kończy w miejscowości Lemierzyce przy leśniczówce. Szlak ten jest bardzo urozmaicony – znajdują się na nim między innymi liczne nory bobrów oraz powalone drzewa, które czasami stanowić mogą naturalne przeszkody. Ścieżka wyposażona jest w tablice edukacyjne, wiatę oraz punkt widokowy, które zostały wybudowane w 2019 r. w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, według projektu pod nazwą: "Zrównoważona turystyka na obszarach Natura 2000 w nadleśnictwach: Dębno, Międzyzdroje, Myślibórz, Ośno Lubuskie i Trzebież".

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

NADLEŚNICTWO OŚNO

NADLEŚNICTWO OŚNO

Nadleśnictwo Ośno Lubuskie znajduje się na Pojezierzu Łagowskim i na terenie Kotliny Gorzowskiej, a niewielki fragment na Lubuskim Przełomie Odry. Jest to teren zróżnicowany, z licznymi jeziorami zazwyczaj o wydłużonym kształcie, ciągnącymi się nawet na przestrzeni kilku kilometrów (najdłuższe z nich ciągnie się przez 5 km – jest to jezioro Grzybno).

Przy jeziorach przeważają tereny pagórkowate ze skłonami o dużych spadkach w kierunku zbiorników wodnych.

W związku z przewagą ubogich gleb, łatwo przepuszczających wodę, małą ilość opadów atmosferycznych, a zapewne także w wyniku wprowadzenia sosny przez człowieka w okolicach Ośna występują głównie bory sosnowe.

Lasy liściaste w tym grądy, olsy, łęgi jesionowe występują w okolicach jezior i to właśnie tam nadają krajobrazowi niepowtarzalny charakter.  Do ciekawych i równie pięknych należą lasy, gdzie jako jeden z gatunków głównych występuje klon jawor, wiąz , czy te w których dominuję klon pospolity.

Udział poszczególnych typów siedliskowych w lasach:

·         Siedliska borowe – 58,4 %

·         Siedliska lasowe – 39,3 %

·         Siedliska olsowe i łęgowe – 2,3 %

Zachowane na naszym rejonie stare drzewostany dębowe ( z dębem bezszypułkowym) świadczą, o tym że występują tu odpowiednie warunki dla tegoż gatunku. Potwierdza to fakt że w ostatnich latach udział dębu w składzie gatunkowym naszych drzewostanach zwiększa się; obecnie dąb zajmuje drugie – po sośnie – miejsce w lasach Nadleśnictwa.

Procentowy udział w ogólnych zapasie Nadleśnictwa:

·         Sosna – 91,5%

·         Dąb – 3,5%

·         Drzewostany z brzozą – 1,5%

·         Drzewostany z olchą – 1,9%

·         Drzewostany akacjowe – 0,8%.

Pozostałe gatunki tworzą drzewostany wielogatunkowe i występują na niewielkich powierzchniach, przez co ich znaczenie gospodarcze jest niewielkie.

Ogólna powierzchnia Naszego Nadleśnictwa wynosi 18 755,88 ha, w tym leśna 18 362,10 ha, a lesistość wynosi ponad 39%.