Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Ekosystemy Referencyjne

Ekosystemy Referencyjne

Zgodnie z Krajowym Standardem Gospodarki Leśnej FSC® w Polsce (kryterium 6.5.; wskaźnik 6.5.4.), podejmujemy działania w celu aktualizacji ( w związku z wprowadzeniem nowego Planu Urządzenia Lasu) i wyznaczenia, w zasięgu zarządzanych gruntów, ekosystemów referencyjnych na siedliskach leśnych.

Przedmiotem konsultacji jest wykaz i lokalizacja zaktualizowanych kompleksów leśnych spełniających kryteria ekosystemów referencyjnych. Dane te zostały zestawione w formie tabeli „Wykaz zaktualizowanych ekosystemów referencyjnych w Nadleśnictwie Ośno Lubuskie” (plik do pobrania) oraz zobrazowane na „Mapie zaktualizowanych ekosystemów referencyjnych w Nadleśnictwie Ośno Lubuskie” (plik do pobrania).

Opinie, uwagi oraz propozycje w ramach konsultacji prosimy przesyłać pocztą tradycyjną na adres – Nadleśnictwo Ośno Lubuskie, ul. Rzepińska 11, 69-220 Ośno Lubuskie lub drogą elektroniczną – adres e-mail: osno@szczecin.lasy.gov.pl, na formularzu zgłoszeniowym (plik do pobrania) w terminie do dnia 30 maja 2025 r.

Osobą do kontaktu w sprawie jest Agata Wawryszuk – tel. stacjonarny 95 757 74 00, tel. komórkowy 663 897 529, e–mail: agata.wawryszuk@szczecin.lasy.gov.pl.